Reklam
Reklam
Rıfat FIRAT

Rıfat FIRAT

Rıfat FIRAT [email protected]

MALATYA, 13'ÜNCÜ KEZ "ALLAH'INA GURBAN" DEDİ

24 Temmuz 2018 - 18:47

Kayısının başkenti; 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın memleketi Malatya, bugüne kadar gerçekleştirilen birçok seçimde olduğu gibi 24 Haziran’da da Başkan Erdoğan’a yüksek oy oranıyla destek verdi. Malatyalılar, Erdoğan’a Malatya deyimiyle; “Allah’ına gurban” dedi.

Türkiye’ye büyük hizmetlerde bulunan; cesur lider 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın memleketi Malatya,  Türk siyasal yaşamı boyunca devlet ve millet sevdalılarının yanında oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olarak siyaset sahnesine çıktığı 3 Kasım 2002 seçimlerinde, Türkiye ortalamasının çok üzerinde; yüzde 50,65’lik oy oranıyla AK Parti’nin iktidara yürümesine büyük destek veren Malatya, 28 Mart 2004’te gerçekleştirilen mahalli seçimlerde de yüzde 47,4’lük oy oranıyla tercihini Erdoğan’dan ve AK Parti’den yana kullandı. 

Milletvekili seçimlerinin beş değil de dört yılda bir yapılması ve Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini içeren anayasa değişikliğinin halkoylamasına sunulduğu 21 Ekim 2007 referandumunda Malatya, Erdoğan’a ve AK Parti’ye olan desteğini artırarak yüzde 82,2 ile ‘Evet’ dedi. 

Tarih 22 Temmuz 2007’yi gösterdiğinde, Malatya yine farkını belli ederek milletin adamına ve onun partisine yüzde 66,72 oranında destek verdi. Kayısının başkenti, 29 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirilen mahalli seçimlerde de desteğini bir önceki belediye seçimlerine nazaran 6 puan artırarak yüzde 53.10 ile devam dedi. 

Malatyalılar, 12 Eylül 2010’da altıncı sandık yarışının olduğu ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, Yüce Divan kararlarının yeniden incelenmesi, Yüksek Askeri Şûra kararlarının yargı denetimine açılması, memurlara verilen uyarı ve kınama kararlarında yargı yoluna gidilmesi gibi maddelerin bulunduğu 27 maddelik anayasa değişikliği referandumunda yüzde 75,2 ile ‘Evet’ diyerek yeniden Erdoğan’ın arkasında durduklarını gösterdiler. 

12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde Malatya, Erdoğan’a ve AK Partiye olan güvenini yüzde 67,99’luk oy oranıyla yedinci kez gösterdi.  

Gezi olayları ve FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimlerinin gölgesinde gidilen 30 Mart 2014 mahalli seçimlerinde Malatya, AK Parti’nin yerel iktidarına yüzde 61,62’lik oy oranıyla katkıda bulundu. 

Artık halkın Cumhurbaşkanı’nı direkt, hür iradesiyle seçme vakti gelmişti. 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Malatya, her zaman olduğu gibi Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 70,27’lik gibi yüksek bir oranla Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı serüvenine katkıda bulundu. 

AK Parti, onuncu sandık yarışına, Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde gitti. 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesi çözüm sürecine yönelik sabotajlar, 6-7-8 Ekim olayları ve çok sayıda tartışma gündemdeydi. Buna rağmen Malatya, Erdoğan’ın emaneti AK Parti’nin arkasında durarak yüzde 58,62’lik bir oy oranıyla dikkatleri yine üzerine çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, koalisyon hükümeti kurulamaması ve meclisten de bir seçim kararı alınamaması sonrasında ‘seçimlerin yenilenmesi’ kararını vermesiyle aynı yıl ikinci kez sandık kuruldu. 

1 Kasım 2015’te Malatya, 11’inci kez Erdoğan’ın ve AK Parti’nin yanında yer alarak yüzde 67,88’lik oy oranıyla nikâh tazeledi. 

16 Nisan 2017’de yapılan referandumda ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini öngören anayasa değişikliği oylanarak kabul edildi. 

AK Parti ve MHP’nin uzlaşmasıyla hazırlanan anayasa değişikliği teklifi TBMM’de 339 oyla kabul edilmiş, Cumhurbaşkanı’nın onayıyla referandum süreci başlamıştı. 

18 maddelik anayasa değişikliği teklifiyle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin esasların yanı sıra seçilme yaşının 18’e düşürülmesi, milletvekili sayısının 600’e çıkarılması ve HSYK’nın yapısında değişiklik gerçekleşti. Malatya, bu seçimde de desteğini yineleyerek yüzde 67,57’lik oy oranıyla ‘Evet’ dedi. 

24 Haziran 2018’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinde Malatyalılar yine sahneye çıktı. 

Yüzde 53,87’lik oy oranıyla AK Parti’nin birinci parti olmasına payanda olan Malatya, Başkanlık oylamasında ise yüzde 69,19’luk oy oranıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni sistemin ilk Başkanı olmasına büyük katkıda bulundu. 

Türkiye’yi, millete hizmet yolunda 2023 hedeflerine koşturan Erdoğan’a, bir başka Türkiye sevdalısı 8’inci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın memleketi Malatya, 13’üncü kez “Allah’ına gurban” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum