YENİ MALATYASPOR'UN İLK YARI DEĞERLENDİRMESİ
Reklam
Reklam
Mehmet TÜREL

Mehmet TÜREL

mehmet-turel

YENİ MALATYASPOR'UN İLK YARI DEĞERLENDİRMESİ

25 Aralık 2015 - 19:50

Ligin ilk yarısı neredeyse tamamlandığına göre, PTT 1.Lig’de ilk sezonunu geçiren Yeni Malatyaspor’un yarı dönemini değerlendirebiliriz artık.

\r\n\r\n

Tabi tahmin edeceğiniz gibi “Yüzel İldiz’li dönem”,  “İrfan Buz’lu dönem” diye iki farklı fotoğraf şeklinde değerlendireceğiz Yeni Malatyaspor’u.

\r\n\r\n

Geçen yıl Yeni Malatyaspor’u aldıktan sonra transferde uçuk rakamları gözünü kırpmadan harcayan Adil Gevrek’in aynı bonkörlükle PTT ligine giremeyeceği bekleniyordu. Ancak Lige girdiğimiz kadro ve seçilen teknik direktör ismi sadece astronomik rakamlar harcamayışımızla izah edilecek bir durum değildi elbette. Zira kendimize yeteceğini düşündüğümüz topumuzun, tüfeğimizin çapı ve kalibresinin, mücadele verdiğimiz düşman kuvvetlerini bile güldürecek cinsten olduğunu henüz ilk haftalardan anlayacaktık.

\r\n\r\n

Başkan Gevrek belki haklı nedenlerden dolayı aşırı savurgan bir görüntü içerisine girmedi ama diğer taraftan da transferde yapılan hatalar vardı. 

\r\n\r\n

Buna rağmen lige her şey güllük gülistanlık şekilde giren Yücel İldiz’in henüz ilk haftalarda sızlanmaya başlaması ise teknik adam kurnazlığından başka bir şey değildi. 

\r\n\r\n

O İldiz’ki Malatya’nın en organiğinden şampiyonluğunun baş mimarı… 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Ve kısa sürede, teknik adamlık yapabilecek yetileri çoktan kaybetmiş bir teknik direktörün nefesinin uzun soluklu olmayacağı gerçeği tezahür ediyordu. İldiz istemeye istemeye görevi bırakıyordu. 

\r\n\r\n

Eminim İldiz bile giderken, bir enkazı, bir küme düşmesi muhtemel takımı, gelecek meslektaşının kucağına bıraktığını biliyordu. 

\r\n\r\n

Adil Gevrek’in kısa sürede yüksek maliyetlerin altından kalkamayacağı gerçeğini de göz önüne alıp anlaşma sağladığı İrfan Buz, İldiz’in ardından büyük bir iştahla başladı görevine. Kimsenin ne kendine, nede takıma inanmadığı haftalarda öyle maçlardan öyle kurnazca galibiyetler çıkarıyordu ki Türk futbolunun ‘bilge teknik adam Klop’u olmaya adaya ismi Buz; herkesin ağzı bir karış açık kalıyordu. Peki ne değişmişti Yeni Malatyaspor’da? Ekonomik olarak hafif hafif baş ağrılarının da bulunduğu kulüpte bu kadar kısa sürede ne değişmişti de oyuncu kalitesi tartışılan takım takır takır maç kazanıyordu?

\r\n\r\n

Değişen tek şey İrfan Buz’un ‘had bilme’ stratejisinin yavaş yavaş hayata geçmesiydi!

\r\n\r\n

Öyle maçlardan, öyle kritik puanlar çıkarıyordu ki Yeni Malatyaspor, buna bazen sahada ter döken futbolcular bile şaşırıyordu. 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n


\r\nEvet futbolda had bilmek önemli bir meziyettir. Kimi zaman bunu yaparken taraftarın ‘tatsız, tuzsuz oynuyoruz’ eleştirilerine de göğüs germek gerekir. 

\r\n\r\n

İşte İrfan Hoca’yı futbolcular nazarında büyüten de bu noktada başlıyordu. Hiçbir zaman ‘bahaneci’ bir teknik adam olmadı genç teknik adam. 

\r\n\r\n

Çıkıp selefi gibi sızlanmadı ‘kadrom yetersiz’ diye. 

\r\n\r\n

‘Kardeşim elimdeki malzeme bu, bu malzemeye de sonuna kadar güveniyorum’ dedi her defasında.

\r\n\r\n

Böyle bir ilk yarıyı geride bıraktı Yeni Malatyaspor. İkinci yarısı daha çetin maçlara sahne olması muhtemel PTT 1. Ligi’nde, hayatta kalabilmesi artık daha güçlü bir ihtimal olan Yeni Malatyaspor’u elbette ki daha zor bir 17 maçlık serüven bekliyor. 

\r\n\r\n

Benim en büyük korkum, sinekten yağ çıkarmış olmamıza aldanıp devre arasını sıradan 2-3 takviyeyle geçiştirme gafletine düşülmesi! Eğer bu yanlışa düşülürse, yandı gülüm keten helva.          
\r\n                

\r\n

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar