Malatya
19 Haziran, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.54
 • EURO
  35.02
 • ALTIN
  2437.6
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  65089.08$

Ağbaba,Altın Sarısı,Olmazsa Olmaz

Ağbaba,Altın Sarısı,Olmazsa Olmaz
CHP  Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,  6 Şubat depremlerinin ardından geçen 16 ayı hatırlatarak “Malatya’da her 100 kişiden 93’ü ev beklemeye devam ediyor” dedi. 

Veli Ağbaba, Pütürge Belediyesi’nin 7,1 Milyon liralık park ihalesini de eleştirerek, “Tasarruf tedbirleri sözde kalıyor”dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partisinin İl Danışma Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, tasarruf tedbirlerinin uygulama konulduğunu ve CHP belediyeleri üzerinde büyük bir baskının olduğunu söyledi. Ağbaba, bu tedbirlerin AKP’li  Belediyelere işlemediğini Pütürge örneği ile anlattı.

ALTIN SARISI OLMAZSA OLMAZ!

Ağbaba, “Pütürge Belediyesi geçtiğimiz günlerde ihale yapıyor, 7.1 milyon liralık. İhalede biri, 13 metre diğeri  5metre 2 tane ışıklı tabela yaptırılıyor. Recep Tayyip Erdoğan yazılı, Gold krom harflerle yazılıyor. Altın sarısı olmazsa bunların olmuyor.  Şatafat olmazsa olmaz. O altın sarısı bunların adeta Ortadoğu ülkelerinin rengidir. Liderleri zengin  halkı fakirlerin rengidir. Toplam 7 milyon 100 bin liraya yapılıyor. Pütürge Belediyesi’nde Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi yazılıyor” Dedi. Ağbaba, Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük’ün babasının 2019 yerel seçimlerinde sandık başında Saadet partili iki müşahidi öldürdüğünü hatırlatarak “Onlar da herhâlde ödül olarak yalakalık olarak sunuluyor. Bunu da Malatyalıların vicdanına havale ediyorum.” Diye konuştu

BİRİLERİ SUSSA DA BİZ KONUŞMAYA DEVAM EDİYORUZ” 

İl Danışma Kurulu toplantısına katılan CHP  MalatyaMilletvekili Veli Ağbaba ise,  Malatya’da artık yeni bir mevsime geçildiğini, hasat zamanının başladığını ve buna paralel olarak birçok sorunun devam ettiğini söyledi. Ağbaba,  kayısı, kiraz ve diğer tarım ürünlerinde hasat mevsimine girildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Hem kayısı hem kiraz hem diğer tarım ürünlerde tam hasat mevsimi başladı. Birçok sorunda devam ediyor bununla ilgili. Malatya ile ilgili sorunlarda devam ediyor. Son gelen sulama zammı Malatya siyasetini hükümetin Malatya’yı ne kadar kopuk olduğunu hep beraber bize gösterdi.  Bu sorunları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Malatya ile ilgili konuşmaya, çözüm önerileri sunmaya devam edeceğiz. Hem plan bütçe komisyonunda hem de diğer komisyonlarda Malatya ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Birileri sussa da biz konuşmaya Malatyalıların dertleriyle dertlenmeye ve onlara çözüm bulmaya uğraşıyoruz, devam ediyoruz. Biliyorsunuz depremden 16 ay geçti ama maalesef hala depremle ilgili   Malatya’da gözle görünür bir değişiklik yok. Tam bir belirsizlik hala devam ediyor. Her alanda belirsizlik devam ediyor. Rezerv alanlarla ilgili büyük bir belirsizlik var.  Orta hasarlı binaların güçlendirilmesiyle ilgili büyük bir belirsizlik var. Hak sahipliği konusunda büyük bir belirsizlik var. Yerinde dönüşümle ilgili çok büyük bir aksama belirsizlik devam ediyor. İnsanlara burası rezerv alan değil deniliyor, insanlar asansör yapıyor, binalarda tadilat yapıyor. Çeşitli işlemler yapılıyor. Daha sonra burası rezerv alan deniliyor ve o insanlar yapmış oldukları masrafın altında ezilmeye devam ediyor. İşini aşını kaybeden insanlar tekrar mağdur ediliyor.”

VURDUMDUYMAZLIK HAKİM

Malatya’da vurdumduymazlığın hakim olduğunu söyleyen Ağbaba, “Hala belli bir şey yok, büyük bir vurdumduymazlık, sorumsuzlukla  Malatya karşı karşıya. Tabi bu konuda maalesef Malatya’daki insanlarda diğer illerde olduğu gibi bir araya gelemiyorlar. Benim buradan çağrım Malatya’da yaşayan insanlara mağdur edilenlere, haksızlığa uğrayanlara çağrım şu: Lütfen biraya gelen ve sesiniz yükseltin. Korkmayın sizi kimse idam etmez, kimse bir şet yapamaz. Bunu hem Malatya’daki esnaflara söylüyorum hem Malatyalılar söylüyorum. Bir haksızlık olduğu zaman hep bir araya gelin. Biz de sizin yanınızdayız, isterseniz önünüzdeyiz isterseniz arkanızdayız. Lütfen korkmadan bu yaşanan haksızlıkları dile getirmeye devam edin. Malatya 16 ay geçmiş. Her anlamda geri kalmış, yapılan konut sırasında beşinci, altıncı sıradayız.”Dedi.

ESNAFA ÇAĞRI: BİRARAYA GELİN SESİNİZİ YÜKSELTİN 

CHP  Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,  6 Şubat depremlerinin ardından geçen 16 ayı hatırlatarak “Malatya’da her 100 kişiden 93’ü ev beklemeye devam ediyor” dedi. Malatya’nın bazı rant lobilerine teslim edildiğini söyleyen Ağbaba, “Gücü olanlar kendi iş yerlerini kendi sitelerini yaptırıyorlar ama gücü olmayanlar mağdur ediliyor. İki caminin yan yana geldiği dünyada görülmüş şey değil. Hemen yan yana iki camiyi koyuyorlar ve buna maalesef kimse sesin, çıkarmıyor. Orada mağdur edilen esnafa da çağrım budur. Söğütlü Camii çevresindeki mağdur edilen esnafa da, sahipsiz esnafa da çağrım budur. Lütfen biraya gelin ve sesini yükseltin korkmayın. Ekmeğinizi elinizden alıyorlar, korkmayın. Daha fazla bir şey yapamazlar. Lütfen sesiniz yükseltin. Tam bir sorumsuzluk var, tam bir liyakatsizlik,  adeta şehre hakimolmuş durumda ama maalesef bizim dışımızda ses çıkaran yok.  Malatya’da her 100 kişiden 93’ü ev beklemeye devam ediyor. Bu aralar bir TOKİ ziyaretimizde olacak. TOKİ’de sunulan dairelerin birçoğu 3 yıl önce başlatılan sosyal konut  seferberliğinden almış olduğu daireler. O konut seferberliğinden insanların almış olduğu daireleri deprem konutu diye millete yutturmaya çalışıyorlar. Bakın 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra Kahramanmaraş’ta 17 bin 502, Antep’te 14 bin 710, Hatay’da 10 bin 889; Adıyaman’da 8 bin 216;   Malatya’da 7 bin 881 Diyarbakır’da 3 bin 411; Osmaniye’de 3 bin 572 konut teslim edilmiş durumda. Allah aşkına şu şehir merkezinin haline bir bakın. Yolların durumuna bakın. İnsanların en çok şikayet ettiği şey yol.” Diye konuştu.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!