Reklam
Reklam
Rıfat FIRAT

Rıfat FIRAT

Rıfat FIRAT [email protected]

"MALATYA EVLADI TURGUT ÖZAL'A SAHİP ÇIKTI"

17 Mayıs 2018 - 22:53

Vefa, sevgide devamlılık demektir. Dostlukta, bağlılıkta sebat etmektir. Gerek hayatta iken ve gerekse öldükten sonra sevgi ve ilgiyi devam ettirmek demektir. Malatya, evladına; 8’inci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’a olan vefa duygusunu yeni kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile yeniden gösterdi.

Malatya’nın yetiştirerek Türkiye’ye hediye ettiği ender devlet ve gönül adamlarından olan 8’inci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, Türkiye’ye çok büyük hizmetlerde bulundu. Başbakanlık dönemi de dahil olmak üzere Türkiye onun döneminde her yıl ortalama yüzde 5.2 oranında büyüdü. 

Ülkemizin içerisinde bulunduğu gerek siyasi sıkıntılar gerekse de ekonomik darboğazlara rağmen İstanbul’a dönemin yüksek mühendislik harikası olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kazandırdı. 

Anadolu’nun pek çok vilayetine organize sanayi bölgesi kazandırdı, ihracat tavan yaptı. 1989 yılında Bulgaristan hükümetinin baskıları sonucu zorunlu göçe tabi tutulan Türkiye vatandaşlarının anavatana dönmesini sağladı. Cuntacıların kol gezdiği dönemde askeri birlikleri şort ile denetleyecek kadar cesurdu.

“Allah’ınıza Gurban Hemşehrilerim”

Memleketi Malatya’yı çok severdi ve yılda en az iki defa ziyarete giderdi. Kayısı Festivallerini kaçırmamaya özen gösterirdi. 

Malatya gezilerinde “Allah’ınıza gurban hemşehrilerim” tabirini dilinden düşürmeyen Özal, bugün Karaciğer naklinde dünyada üçüncü, Türkiye’de ise birinci olan Turgut Özal Tıp Merkezi’ni Malatya’ya kazandırdı. O kadar ileri görüşlüydü ki o dönemde Turgut Özal Tıp Merkezi’ne gelen vatandaşlar üşümesin diye yolu alttan ısıtmalı olacak şekilde projelendirmişti. 

Türkiye’de hiçbir hastanede pnömatik tüp taşıma sistemi yokken Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tahlil raporları, numuneler vs. bu sistemle gönderiliyordu. 

Turgut Özal Tıp Merkezi günümüzde Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülke vatandaşına hizmet vermekte ve Türkiye’nin sağlık turizmine katkı sağlamaktadır.  

FETÖ bile bu açıktan faydalanmak istedi

Malatya olarak Özal’a sahip çıkmakta çok geç kaldık. Öyle ki yıllarca dini ve manevi değerleri istismar eden FETÖ bu açığımızı fark edip 2008 yılında sözde 8’inci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın adını yaşatmak amacıyla Ankara’da bir üniversite kurdu. 

Neyse ki bu örgütün gerçek yüzü zamanla ortaya çıktı ve söz konusu üniversitenin kapısına kilit vuruldu. Özal’ın hizmetlerine karşın Malatyalılar olarak ona borcumuzu ödeyemeyişimiz vicdanımızı kanatıyordu. 

Ta ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Nisan 2018 Salı günü grup toplantısında yaptığı konuşmaya kadar… Erdoğan’ın “Rahmetli Özal’ın adını memleketinde yaşatmak için Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulmasına karar verdik. 

YÖK gerekli çalışmayı tamamladı. Üniversitemizin Malatya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” sözleri vicdan yaramıza merhem oldu. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci ile birlikte vekillerimiz ve tüm emeği geçenlere bir Malatyalı olarak şükranlarımı sunuyorum.

5 Fakülte, 1 Yüksekokul, 8 Meslek 

Yüksekokulu ve 1 Enstitüyle Başlayacak

TBMM Genel Kurulu’nda 9 Mayıs Çarşamba günü gece yarısı saat 00.30 sularında yasalaşan ‘Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ metnine göre; Malatya Turgut Özal Üniversitesi 5 fakülte, 1 yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokulu ve 1 enstitüden oluşan akademik birimleri ile kuruldu. 

Buna göre; Turgut Özal Üniversitesi İnönü Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilen Su Ürünleri Fakültesi ile Ziraat Fakültesi ve yeni kurulan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden oluşuyor. Ayrıca Malatya’nın çeşitli ilçelerinde bulunan 8 Meslek Yüksekokulu da yeni üniversitenin bünyesine geçti. 

Üniversite bünyesinde yeni kurulan bir Lisansüstü Eğitim Enstitüsü de bulunacak. Malatya Turgut Özal Üniversitesi ilk etapta 4 bin 401 öğrenci ile eğitim-öğretim dönemine girmiş olacak. 

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimatla Malatya’ya Turgut Özal Müzesi kurulacak. Şuanda İnönü Üniversitesi içinde olan müzenin daha kapsamlısı tıpkı Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan Müzeleri gibi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Hülasa, bu gelişmeler mukabilinde Malatyalı bir Gazeteci olarak bir nebze de olsa tüm hemşehrilerimin vicdanen rahatladığını düşünüyorum.  Tekrar görüşebilmek ümidiyle selamlar…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum