KARNINDAN KONUŞANLAR!
Reklam
Reklam
Mehmet TÜREL

Mehmet TÜREL

mehmet-turel

KARNINDAN KONUŞANLAR!

01 Temmuz 2016 - 11:05

Malatya’da böyle… Herkesin sokakta, berberde, çay ocaklarında ortamını bulduğu an anlatacağı bir derdi, şikayetçi olacağı bir sorunu muhakkak vardır. Anlatırlar da anlatırlar. Ve ne yazık ki bu insanların memnuniyetsizlikleri bir süre sonra sizi de karamsar bir ruh haline sürükler.

\r\n\r\n

Ancak bu yukarıda bahsettiğim tiplere seslerini duyurabilecekleri bir imkanla gidin, inanın bana sus pus olurlar! Niye, çünkü başlarına iş almak istemezler, niye çünkü bu insanlar karınlarından konuşmayı huy edinmişlerdir.

\r\n\r\n

Malatya spor camiasında da bu tiplerden fazlasıyla var…

\r\n\r\n

Adamın anlatacağı o kadar çok şey vardır ki, konuştuğunda akan sular durur. Cümleye de hep şöyle başlar: ‘Beni konuşturmayın, konuşursam Malatya’da herkes kaçacak delik arar.’

\r\n\r\n

Ne hikmetse hep bu adamlar konuşur, ama kimse de hiçbir zaman kaçacak delik aramaz.

\r\n\r\n

O zaman gelin şu Malatya spor camiasında bilinen, gün gibi ortada olan ancak ‘bana değmeyen yılan bin yaşasın’ hastalığından dolayı karından seslendirilen gerçekleri en üst perdeden seslendirelim.

\r\n\r\n

Belki yılan bize değecek ama olsun biz yine de fayda sağlar umuduyla yazalım.

\r\n\r\n

Yeni Malatyaspor’daki en güncel konularla başlayalım isterseniz…

\r\n\r\n

-Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır onca baskıya, onca telkine rağmen takımı neden tekrar Adil Gevrek’e verdi?

\r\n\r\n

Çünkü Adil Gevrek iyisiyle kötüsüyle Belediye’ye halel getirmeden, takımı öyle ya da böyle iki yıl yönetti. Ve bunu da daha önce kulüp belediyenin elindeyken aktarılan rakamın çok çok daha altında bir rakamla yaptı.

\r\n\r\n

-Gelelim bir diğer en çok konuşulan mevzuya… İrfan Buz’la yollar neden ayrıldı?

\r\n\r\n

Aslında İrfan Buz’la yollar Kayseri Erciyes maçı sonrasında ayrılacaktı ama takımın ahengi bozulmasın diye sezon sonu beklendi. Erciyes maçı öncesi takımda ödemelerden kaynaklı yaşanan kriz, futbolcuların yanında saf tutan İrfan Buz ile yönetimi karşı karşıya getirmiş ve yönetim o gün Buz ile yolları ayırmayı kafasına koymuştu.

\r\n\r\n

-En güncel konularla madde madde devam edelim… Hikmet Tanrıverdi bir anda neden yeniden kulüp başkanlığı sevdasına kapıldı?

\r\n\r\n

Hikmet Tanrıverdi bugünkü şartlarda kulüp yönetmenin ekonomik olarak zor olmadığını, bu imkanlar içerisinde futbolla duyurduğu adını yakalayacağı başarılarla daha yukarılara taşımanın hesaplarını yaptığı için yeniden başkan olmak istedi.

\r\n\r\n

Ama Tanrıverdi bu işe hesapsız kitapsız girdiği için, bu planı sadece düşünce aşamasında kaldı.

\r\n\r\n

Zira, ne Tanrıverdi’nin başkanlığına aday olmayı düşündüğü Malatyaspor ‘Yiğidi düştüğü yerden kaldıracağım’ dediği Malatyaspor’du, ne de insanların kafalarındaki ‘efsane Tanrıverdi’ imajı yerinde duruyordu.

\r\n\r\n

-Neden Malatya futbolunda her zaman birileri tıpkı bugünkü gibi hep taraf olur ve o tarafı olduğu kişiye her şeye rağmen gözü kapalı bağlılık andı içer?

\r\n\r\n

Çünkü o tarafı olduğu kişi onu muhatap almış, bir iki yüzüne gülmüş ve serde zayıf karakterlik de varsa cebine üç beş kuruş para indirmiştir. 

\r\n\r\n

Çünkü bu insanlar için sadece kendi menfaatleri vardır. Ya bir arkadaşı, ya dayısı, ya da kardeşini bir yerlere atma derdindedirler hep.

\r\n\r\n


\r\n-Malatya’yı Bölgesel Amatör Lig’de temsil eden Yeşilyurt Belediyespor, bütçesi, yönetimi ve teknik heyetiyle neden hep çok konuşuluyor?
\r\nÇünkü Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat her kulvarda olduğu gibi futbolda da var olmak istiyor. Futbolun kitleleri peşinden koşturan bir spor branşı olduğunu biliyor ve bunu kullanmak istiyor. 

\r\n\r\n

Elbette ki kullanmak isteyecek, bu onun en doğal hakkı. Lakin başkanın çevresinde bu düşüncesini su istimal etmek isteyenler var. 

\r\n\r\n

Kulübe bütçe oluşturmak için nerelerden kaynaklar bulunuyor, kimlerden el altından zorla paralar isteniyor, bu artık herkes tarafından biliniyor.

\r\n\r\n

Gelelim teknik heyete… 

\r\n\r\n

İsmail Tekin gerek futbolculuk, gerekse de teknik adamlık kariyeri olarak parlak bir isim. Malatya futbolunda özellikle Malatya Belediyespor ile yakaladığı başarı göz ardı edilemez. 

\r\n\r\n

Lakin buna rağmen her zaman tartışılan isim olmaktan da kurtulamamıştır. 

\r\n\r\n

Malatya futbolunda önemli bir kesim tecrübeli hocayı pek sevmez. Bu kişilere nedenini sorduğunuzda bir çoğu geçmişte yaşanan ‘doping skandalı’nı işaret eder.

\r\n\r\n

Malatya Belediyespor’da o dönem bir müsabaka esnasında numuneleri istenen futbolcular doping testinden kaçırılmış, daha sonra bu futbolcuların dopingli oldukları için testten kaçırıldıkları ortaya çıkınca da iki futbolcu 1’er yıl futboldan men cezası almıştı. 

\r\n\r\n

Bugün o doping kontrolünden kaçırılan Belediyespor’un eski futbolcuları o gün dopingli olduğunu söylüyor zaten. 

\r\n\r\n

Tabi bu leke öyle kolay kolay temizlenecek bir leke değil. 

\r\n\r\n

Normal şartlarda yapılması gereken, o gün kulüpte başkanından malzemecisine görevli her kim varsa hepsini futboldan uzaklaştırmaktı. Ancak olayın üzeri kapatıldı. Tabi İsmail Hocayı da dinlemek

\r\n\r\n

lazım bu olayla ilgili… 

\r\n\r\n

İsmail Hoca futbolculara doping verildiğinden haberdar olmadığını söylüyor. 

\r\n\r\n

Yani topu takımın o günkü sağlıkçısı olan Necati Artan’a atıyor. 

\r\n\r\n

Bana göre ise bu iş tek başına sağlıkçının kafasından çıkacak bir iş değil!

\r\n\r\n

İşte İsmail Tekin bu yüzden sevilmez. Bugün Yeşilyurt Belediyespor’un başında bu kadar çok tartışılmasının nedeni de budur esasında.

\r\n\r\n

Tecrübeli hocayla ilgili şu da çok dikkatimi çekmiştir hep… 

\r\n\r\n

Daha önce yanında olan birçok kişiyle sonradan kanlı bıçaklı oluyor. 

\r\n\r\n

Bunun nedenini çok merak ediyorum gerçekten.

\r\n\r\n

-44 Malatyaspor’u yenerek Bölgesel Lig’e çıkan İnönü Üniversitesi gerçekten bir proje takımı mı, yoksa birilerine inat olsun diye zorla mı şampiyon yapıldı?

\r\n\r\n

Bir kere İnönü Üniversitesi ya da 44 Malatyaspor, ikisi de sonuç itibariyle Malatya’nın takımı. 

\r\n\r\n

44 Malatyaspor yanlış yönetildi küme düştü, İnönü Üniversitesi bir şeyleri doğru yaptı BAL’a çıktı. 

\r\n\r\n

Buraya kadar her şey normal, normal olmayan sonrasında koparılan kıyamet. 

\r\n\r\n

Vay efendim ‘siz kurum takımısınız, bütün imkanlar emrinize amade, ne gereği vardı üniversite futbol takımının Bölgesel Lig’e yükselmesine…’ cümleleriyle başlayan eleştiriler, bugün bir linç kampanyasına dönüşmek üzere.

\r\n\r\n

Bence bu kafayla, bir zamanlar 1.lige yükselen Malatya Belediyesi Voleybol takımına, ‘ne gereği var canım. 

\r\n\r\n

Voleybol da ne oluyormuş. Futbolda ne yaptık da voleybolda da başarılı olalım. Fuzuli işler bunlar’ diyen kafa aynı kafa!

\r\n\r\n

Ne yani 44 Malatyaspor bizi ekonomik ve sportif olarak çok iyi temsil ediyordu da, şimdi yerine gelecek İnönü Üniversitesi kötü mü temsil edecek. 

\r\n\r\n

Biz değil miydik 44 Malatyasporlu yöneticilere ‘kardeşim eğer imkanınız yoksa kulübü kapatın’ diyen. 

\r\n\r\n

Alın işte size tesis olarak, futbolcu kaynağı olarak, bilgi-birikim olarak istemediğiniz kadar kaynak.

\r\n\r\n

Evet, İnönü Üniversitesi imkan olarak bir çok amatör kulüpten daha iyi durumda. Evet, amatör ligde imkanları sayesinde başarılı oldu. 

\r\n\r\n

Ama arkadaşlar bu tablo sizce de üniversitenin başarılı olması durumundan daha fazla üzerinde durulması gereken bir tablo değil mi!

\r\n\r\n

Neden amatör takımlarımız yokluk içinde kıvranıyor? 

\r\n\r\n

Neden imkan noktasında büyük bir adaletsizlik var?

\r\n\r\n

 Bence burada suçlanacak taraf üniversite değil. Malatya amatörünün bu içler acısı halini bize güllük gülistanlık olarak yutturmaya çalışanlar suçlu!

\r\n

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar