GERİSİNİ VARIN SİZ DÜŞÜNÜN
Reklam
Reklam
Reklam
Mehmet TÜREL

Mehmet TÜREL

mehmet-turel

GERİSİNİ VARIN SİZ DÜŞÜNÜN

15 Kasım 2016 - 15:33

Yok mu Allah aşkına şu camia içerisinde sözü söz olan, özü öz olan, dik duran birisi? 

\r\n\r\n

Hadi bunu anladık, bu tarife uyan sayısı çok az.  Peki yok mu Allah aşkına bu kirlenmiş yapıyı temizleyecek birileri? 

\r\n\r\n

Makam, para, şöhret hırsı insanları birer canavar haline getirmiş… Hem de gözü dönmüş canavar! Değer yargıları, kültür, ideolojik bakış, duruş hak getire. 

\r\n\r\n

Ben derim ki söz uçar yazı kalır misali bunları yazıp kayıt altına almalı, almalı ki yarın kim ne yapmış, kim kimin değirmenine su taşımış hepsi biline. 

\r\n\r\n

O zaman yazımıza şöyle okkalı bir kıssayla başlayalım da ahvalimiz daha net anlaşılsın. 

\r\n\r\n

Bir gün köyden birisi ölmüş ve defin işlemleri başlamış… Ancak bir sorun varmış: Köyde imam yok.  Ara ara yok. Bizim Ömer Hayyam atlamış ortaya cenaze namazını ben kıldırırım demiş… Cemaat çıkışmış, “Yahu sen sarhoşun berduşun tekisin, sarhoş adam nasıl namaz kıldırır” diye ama ne yaparsın başkada çare yok. Hayyam başlamış namazı kıldırmaya…

\r\n\r\n

 -Hakkınızı helal ediyor musunuz, ediyoruz.  

\r\n\r\n

Tam da o esnada Ömer Hayyam tabuta eğilip mevtaya şunu fısıldamış: Eğer öteki tarafta buraları soran olursa onlara deki; Ömer Hayyam İmam olup cenaze namazı kıldırıyor, gerisini varsın düşünsünler.

\r\n\r\n

İranlı Şair, Filozof, Matematikçi ve Astronom Ömer Hayyam’ın dediği gibi gerisini varın siz düşünün. 

\r\n\r\n

Değer yargıları olmayan, kendi nefsi için gözünü körelten, İnsan onuru nedir bilmeyen, haddinin sınırı bulunmayan adamlar kalkmış dürüstlük, doğruluk, adamlık dersi veriyor… Vah memleketim vah!

\r\n\r\n

Gazeteciyim deyip, gazeteye sarılmış paraları cebine cukka yapan mı dersin, futbol antrenörüyüm deyip, kapı kapı dolaşıp kendini bir yerlere atmak için pas pas olan mı dersin, sadece kendi işini halletmek için futbola yönetici olup, emellerini hayata geçirmek için Malatya’yı yakacak kadar gözünü karartan mı dersin, birbirlerine etmedik küfür, yapmadık ayak oyunu bırakmayıp daha sonra aynı ortamda fotoğraf kareleri veren mi dersin… 

\r\n\r\n

İşin en kötü yanı ne biliyor musunuz?

\r\n\r\n

Bu adamlar kendini yutturduklarını sanıyorlar. Bilmezler ki alınlarına yapışan etiketlerin 40 yıl boyunca en mükellef hamamlarda aklansalar da paklansalar da çıkmayacak türden etiketler olduğunu. 

\r\n\r\n

Aslında özet şudur: Hayyamların cenaze namazı kıldırdığı bir memleketin cenazesi çoktan kaldırılmıştır!

\r\n

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar