Tüfenkci:Maldia Dergisine Önemli Açıklamalarda Bulundu
Reklam

Tüfenkci:Maldia Dergisine Önemli Açıklamalarda Bulundu

64-65.Hükümet Gümrük ve Ticaret Bakanı ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci Maldia Dergisine verdiği Röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

30 Temmuz 2018 - 12:56 - Güncelleme: 30 Temmuz 2018 - 13:05

“YILLARCA ÇÖZÜLEMEYEN HATTA KANGREN OLMUŞ SORUNLARI ÇÖZME FIRSATIMIZ OLDU” 

PARLAMENTER SİSTEMİN SON GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI VE
27. DÖNEM AK PARTİ MALATYA MİLLETVEKİLİ BÜLENT TÜFENKCİ SON RÖPORTAJINI MALDİA DERGİSİNE VERDİ. 
Tüfenkci, Malatya’nın kangrenleşmiş sorunlarının birçoğunu görev süresi içerisine çözüme kavuşturduklarını belirterek, ‘yapamadım’ kabilinden içinde herhangi bir ukte kalmadığını söyledi. 
İşte Tüfenkci’nin dergimize verdiği röportaj.

Bakanlığınız süresince Malatya için kangren olmuş kayısı başta olmak üzere birçok konuya parmak bastınız ve çözdünüz. Şimdi arkanıza dönüp baktığınızda nasıl bir tablo görüyorsunuz?

Bakanlığımız süresi içerisinde öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, birlikte çalıştığımız Başbakanımız yeni göreviyle Meclis Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’ a şükranlarımı sunuyorum.  
Kabinedeki bütün arkadaşlarımıza bize göstermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. 
Bakanlığımız süresince Malatya’da, yıllarca çözülemeyen hatta kangren olmuş sorunları çözme fırsatımız oldu. 
Örneğin, Kuzey Çevre Yolu yıllarca Malatya’nın gündemini işgal etmişti. Allah nasip etti Bakanlığımız ile beraber 16,5 km kamulaştırma yapıldı. O dönem milletvekillerimizle beraber Kuzey Çevre Yolunu çözmüş olduk. Netice itibariyle inşaatı da başladı, 2020’ye kadar her şey bitmiş olacak. 
Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Malatya’ya ikinci üniversiteyi kazandırdık. Geçen dönem Malatya’ya sözünü vermiştik ve Allah’a hamt olsun sözümüzü tuttuk. İlimize ikinci üniversiteyi kazandırmanın mutluluk ve huzurunu duyuyoruz. Bu gerçekten Malatya’nın gelişimi açısından çok çok önemliydi. Bu anlamıyla da zor bir sözdü ama hayata geçirdik. Bunun için de başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün emeği geçenlere ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. 
Malatya sağlıkta marka olacak 
Seçim zamanı Malatyalı hemşerilerimize vermiş olduğumuz Onkoloji Hastanesi sözü vardı. 
Onkoloji Hastanesi’nin İnönü Hastanesi bünyesinde yapılması noktasında çok büyük gayret sarf ettik ve gerçekten Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en büyük onkoloji hastanesini Malatya’ya kazandırdık. Bu önemli bir yatırımdı. Yaklaşık 217 yatak kapasiteli çok modern ve kanserin her türlüsünün tedavisinin yapıldığı bir hastaneyi Malatya’mıza kazandırmış olduk. 
Malatya için özellikle sağlık alanında önemli gördüğüm bir diğer konu da Malatya Devlet Hastanesi idi. Hemşerilerimizin Malatya Devlet Hastanesi’nin, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması yönünde talepleri vardı. Bunu gerçekleştirdik. Yanına 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ni yaptık. Bugünlerde temeli atılan Fizik Tedavi Merkezi’ni Malatyalı hemşerilerimize kazandırmış olduk. 
Yine ülkemizin doğusundan Ankara’ya kadar hiçbir yerde bulunmayan Hiperbarik Tedavi Merkezi’ni Malatya’ya kazandırdık. Cihazlar geldi, kurulumları şu anda yapılıyor. İnşallah merkez hayata geçtiğinde Malatyalı hemşerilerimiz tedavi için Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlere gitmek zorunda kalmayacaklar. Böylece hemşerilerimizi en az 14-15 bin lirayı bulan tedavi masrafından da kurtarmış olduk. 
Tüm ilçelerimize entegre devlet hastanesini kazandırdık. Yatırım programına aldık, Kuluncak’ta olduğu gibi birçoğunun temelleri atıldı. 
Doğanşehir’e 100 yataklı devlet hastanesini kazandırdık. İhalesi ve yer teslimi yapıldı. Aslında yakın zamanda Doğanşehir’e bir devlet hastanesi yapmıştık ama yetersiz geliyordu. Böylece daha büyük bir hastaneyi hemşerilerimizin hizmetine sunmuş olduk. Doğanşehir’i sağlık noktasında kendi kendine yeter hale getirdik.  
Akçadağ ve Hekimhan hastanelerimizi bitirme fırsatımız oldu. Darende’ye 20 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi kazandırdık. Birçok ilde bulunmayan merkezimiz ilçemizin sağlık turizminde önemli bir konuma gelmesini sağlayacak. 
Aile Hekimliği noktasında yeni sistemde Malatya’yı da pilot il konumuna getirdik. Bana göre bu da önemli bir şeydi. 
100 ünitelik diş hastanesini Malatya’ya kazandırdık. Battalgazi’mize 300 yataklı devlet hastanesinin ihalesini gerçekleştirdik. İnşallah temellerini de yakın zamanda atacağız. 
Tüm bunlar Malatya’mızı sağlıkta marka haline getirecek. Sağlık turizminde Malatya bölgesinde cazibe merkezi haline gelecek. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan vatandaşlarımız artık daha uzak büyük illere gitmek zorunda kalmayacaklar. 
Sağlık hizmetlerinde dünya standartlarını yakaladık. Hastanelerimizde koğuş sisteminden ikili ve üçlü odalara geçildi. Malatya, hastanelerinin gerek yatak kapasitesi gerek personel sayısı gerekse de hasta basına düşen doktor sayısı ile birlikte sağlıkta bölgenin parlayan yıldızlarından bir tanesi oldu. 
Malatya’yı kavşak noktası haline getirdik 
Özellikle bu dönem içerisinde Doğanyol-Pütürge yol ayrımı duble yol ihalesini gerçekleştirdik. İnşaatı başladı. 
Yine Akçadağ-Develi yolu, Malatya ve Sivas yolu ile Hasançelebi yolunun inşaatını hızlı bir şekilde bitirmek nasip oldu. Hekimhan ve Kuluncak arasına muhteşem bir yolu Allah’a hamd olsun yapma fırsatımız oldu. 
Malatya’nın yüz akı projelerinden olan Hızlı Tren Projesini bitirdik. Süresinde inşallah ihalesi yapılmış olacak. 
Malatya-Pütürge arasında kış aylarında yaşanan sıkıntıları çözmek adına başlattığımız Kubbe Dağı Tüneli’nin proje ihalesini yaptık. Şu anda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Doğu Anadolu’yu Malatya üzerinden Akdeniz’e bağlayan Erkenek Tüneli’ni bitirdik. Malatya’yı Kayseri’ye bağlayan ve Doğu-Batı aksında da önemli bir güzergah olan Karahan Tüneli’ni bitirmiş olduk. Bu dönem içerisinde Malatya-Elazığ arasına Raybüs dediğimiz tren seferlerinin konulmasını sağladık. 
Malatya’nın artan havayolu yolcu potansiyeli nedeniyle mevcut terminal yetersiz kalıyordu. Yeni bir terminal proje ihalesini yaptırdık ve projesini gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla yeni terminalin de temellerini attırmış olduk. 
Yeni stadyumu bitirdik 
Yeni stadyumu bitirmek bizim dönemimize nasip oldu. Bitirilmesi konusunda bir takım aksaklıklar vardı. Milletvekillerimizle yapmış olduğumuz girişimlerle ek ödenek çıkartılarak eksiklikler süratle giderildi. Stadyumumuzu 2017-2018 futbol sezonunda futbol oynanabilir hale getirdik. 
Kapalı spor salonunu bitirdik. Bu dönem içerisinde özellikle sporcu fabrikası dediğimiz kapalı sporların yapıldığı bir alanı Malatya’ya kazandırdık. 


İlimize ciddi anlamda yatırım talebi oldu
Malatya’mıza yeni yatırımların yapılması, yeni fabrikaların kurulması için 1. Organize Sanayinin devamı esasında 3. Organize olarak nitelendirdiğimiz alanın kamulaştırılmasının büyük bir bölümünü yaptık. 
Daha önce Malatya dördüncü bölge teşviklerinden faydalanan illerimiz arasındaydı, girişimlerimizle Malatya'yı da altıncı bölge teşvikleri içerisine aldırdık ve cazibe merkezleri programının içerisine koyduk. İlimize ciddi anlamda yatırım talebi oldu. 
Bu süreç içerisinde Malatya’ya yeni bir arıtma tesisi kazandırma kararını aldırdık ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yatırım programı içerisine soktuk. İnşallah bu dönem içerisinde olacak. Yine elektrikli depo yapılması kararını aldırdık. Bu süreç içerisinde onu da takip ediyoruz. Süresi içinde onu da Malatya’ya kazandıracağız. 
Yazıhan ilçemize modern bir Hayvancılık Organize Bölgesini kazandırıyoruz.
Hükümetimiz, küçük sanayi bölgelerinin şehir dışına taşınma projesinde 10 ilde pilot uygulama başlatmıştı. Bu 10 il içerisine Malatya’yı da aldırdık. Yasasını çıkarttık, kredisini hazırladık. 15 yıl vadeli faizsiz kredi imkanını getirmiş olduk. Böylece altyapıyı hazırladık, yer bulunduğu anda temelleri atılabilir durumda. 
Malatya’nın küçük sanayisinin ve esnafının büyümesinin Malatya’nın gelişimi ve değişimi için çok önemli olduğunun bilinci içerisindeyiz. Esnafımızı büyütmek istiyoruz. Bu noktada adımlar attık, yasasını çıkarttık ve Malatya’yı pilot il haline getirdik. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Türkiye’de 4 yerde hayata geçireceği Model Fabrikalar Projesi içerisine Malatya’yı da dahil ettik. İnşallah 2018’in sonu itibariyle Malatya’da örnek model fabrika başlamış olacak. 
Malatya’ya Halkbank Bölge Müdürlüğü’nü kazandırdık
Esnafımız için çok önemli olan Halkbank Bölge Müdürlüğü’nü Malatya’ya kazandırdık. 
Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Halkbankası’ndan esnaf ve sanatkârlarımıza faiz indirimli kredi imkanı sağlanıyor. Esnaflarımız için önemli gördüğümüz bu imkandan Malatyalı esnaflarımızın da en verimli şekilde yararlanabilmeleri adına kredi kullanma oranlarını, kredi limitlerini Malatya için en üst düzeye çıkarmış olduk. 
Malatya’da 2015 sonunda bu kredilerden faydalanan esnaf ve sanatkar sayımız 2 bin 569, kredi kullanım tutarı 58 milyon lira iken, 2018’in sadece ilk 6 ayı sonunda kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısı 3 bin 608’e, kredi kullanım tutarı ise 67 milyon liraya çıkmıştır. 
Dolayısıyla esnafımızın bu anlamıyla rahat bir nefes almasını sağlamaya çalıştık. 
Malatya’yı lisanslı depoya kavuşturduk 
Malatya için kayısı çok önemli. Kayısı ile ilgili Malatyalı hemşerilerimizin yıllarca lisanslı depo kurulması ve özellikle Ürün İhtisas Borsası’nda kayısının işlem görerek değerinde alınıp satılması talepleri vardı.  
Allah’a şükür bunu da gerçekleştirdik. İnşallah temeli çok yakında atılıyor. Bittiğinde de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ne kayısı alımı yaptıracağız. 
Ürünler, borsada işlem görecek. Uluslararası piyasalarda kayısımızı önemli ve etkin bir aktör haline  getireceğiz. Üreticilerimizin bu depoya koydukları her ürün karşılığında aldıkları ürün senetleri, hem ürün ihtisas borsasında işlem görecek hem de bankaya teminat olarak gösterilebilecek.  Bunun karşılığında da üreticilerimiz yüzde 50 faiz indirimli kredi kullanabilecek. Deponun kirasını da devlet olarak biz karşılıyoruz. Ton başına 25 TL destek veriyoruz. 
Yılların sorunu olan vagon fabrikasını atıl vaziyetten kurtardık
Malatya için önemli gördüğümüz ve yıllarca atıl vaziyette duran vagon fabrikası için Kızılay ile anlaştık. Kızılay’a özelleştirmeden ihalesi gerçekleştirildi. İnşallah Özelleştirme İdaresi bunu onaylarsa orada 1500 kişinin çalışacağı bir prefabrik konut üreten fabrikayı hayata geçirmiş olacağız. Ve yılların sorunu olan vagon fabrikasını atıl vaziyetten kurtarmış olacağız. 
Oraya lojistik bir merkez de kuracağız. Bu merkez hem Kızılay’ın lojistiğini sağlayacak hem de oradaki fabrikaların ürettiği malların hızlı taşınmasını sağlayacak. Çalışması devam ediyor. 
Malatya’nın lojistik üs olmasına katkı sağlamak amacıyla karşı tarafına da Türkiye’de sayılı kapasitede ve büyüklükte olan örnek bir Gümrük Bölge Müdürlüğü’nü depolarıyla beraber yaptık. Gümrük Müdürlüğümüzün yeni hizmet binası bitti ve Malatyalı hemşerilerimizin hizmetine başladı.
Tabiat parklarıyla Malatya nefes alacak 
Beylerderesi Göleti’mizinin tabiat parkı haline getirilmesi ve muhteşem bir park yapılması noktasında adımlarımızı attık. Turgut Özal Tabiat Parkını hayata geçirdik. 
Eski jandarmanın bulunduğu İnderesi bölgesinde bulunan Beydağı Tabiat Parkının da ihalesini yaptık. Çalışmaları başladı, inşallah orayı da muhteşem bir park haline getiriyoruz. Böylece Malatyalıların nefes alacağı bir alanı daha Malatya’ya kazandırmış olacağız. 
Yine Darende Gökpınar Tabiat Parkını bu dönem içerisinde hayata geçirdik. Onunla ilgili ihaleler yapılıyor. 
Yeşil Kuşak Projesi’ni hayata geçirdik. İnönü stadımızı Yeşil Kuşak ile bütünleşir hale getirmek üzere alt yapıyı hazırladık. Central Park, Hyde Park gibi bir şehir parkını çok yakında Malatyalı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.  
Sulama sorunu için dev projeler ürettik 
Özellikle Darende ve Kuluncak’ın içme suyu ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili su tahsislerini DSİ’de gerçekleştirdik. Projeleri yapılıyor, inşallah bu projeler bittiğinde Darende ve Kuluncak’ın sulama ihtiyaçlarını giderecek dev projeyi hayata geçirmiş olacağız. 
Bu dönem içerisinde Malatya’nın özellikle doğu bölgesinin kanalizasyon sorununu çözmek için Doğu Kollektörü Hattı Projesini başlatmıştık. Bölgede sağlıklı ve modern bir kanalizasyon altyapısı  oluşturacak Doğu Kollektörü Hattı çalışmalarının yüzde 40’lık bölümü tamamladı. Yakın zamanda hayata geçecek. 
Turgut Özal ve Recai Kutan Barajının sulama ihaleleri bitti, bir kısmı hayata geçti ve sulama başladı. Bir kısmı da bu yıl içerisinde hayata geçirilecek. 
Orduzu kapalı sistem projesini bitirdik. Akçadağ’ın projesi devam ediyor. 

Bakanlık süreciniz boyunca yaptıklarım-yapamadıklarım deyip bir muhasebe yapmışsınızdır muhakkak. Yapamadıklarımız noktasında içinizde uhde olarak kalan herhangi bir olumsuzluk var mı?
Dönüp arkamıza baktığımızda gönül rahatlığıyla Allah’a hamd ediyoruz, huzur duyuyoruz. Bakanlık sürecimiz içerisinde özellikle Bakanlığımızın gerek gümrük bölümünde gerekse ticaret bölümünde muhteşem işler yaptık. 
Zannedersem gerek paydaşlarımız gerekse özellikle muhataplarımız ve milletimiz yapılanlardan memnun oldu. Yapamadıklarımız noktasında; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde özellikle sınır ticaretinin yeni bir sistemle hayata geçirilmesi noktasında çok emek sarf ettik ama bir takım engeller dolayısıyla bunu gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ama bu dönem içerisinde biz bunun hayata geçmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz ve bunu mutlaka hayata geçireceğiz. 
Yine Ürün İhtisas Borsası on yıllardır Türkiye’nin uğraştığı bir konuydu. Allah’a hamd olsun bu bize nasip oldu. Onun mutluluğunu yaşıyoruz. 
Dolayısıyla aklımızda uhde olarak kalan çok önemli konular yok. Sadece sınır ticareti noktasında çalışmalarımızı tamamlayamadık. 

Sizce vesile olduğunuz hizmetlerden hangisi Malatya için hayati önemdeydi?  
Malatya için hayati önemde düşündüğümüz konuların başında bana göre çevre yolu ve Malatya’nın teşvikte 6. bölge kapsamında olması geliyor. Yine organize sanayinin kamulaştırılmasının önemli bir kısmının bitmiş olması da Malatya’mız için gerçekten bana göre hayati önemde olan bir konuydu. 
İkinci üniversite ve Onkoloji Hastanesi de keza Malatya için dev projelerdendi. 

Yeni başkanlık kabinesinde yoksunuz. Kimseye herhangi bir kırgınlığınız var mı?
Biz partimizin ve davamızın neferiyiz. Bizim için makamların ve mevkilerin hiçbir önemi yok. Makam ve mevkilerin geçici olduğunu bilenlerdeniz. 
Önemli olan bu dönem içerisinde gök kubbede ve gönüllerde hoş bir seda bırakabilmek, güzel hizmetler yapabilmek. Benim hiçbir kırgınlığım olmadığı gibi özellikle Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve milletimize, Malatyalı hemşerilerimize teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum. 
Bizim bir kırgınlığımız asla ve asla olamaz. 
Peki seçimden çıkan tabloya baktığımızda Malatya’da uyarı gibi bir sonuç çıktı. Sizce AK Parti neden oy kaybetti?
AK Parti her seçimde mutlaka sonuçları tahlil eder. Gerekli dersleri alır. Biz milletin uyarısını dikkate almak zorundayız. Aldığımızı da düşünüyoruz. 
Genel merkezimiz başta olmak üzere her kademede seçim sonuçları tahlil ediliyor. Bu noktada gerekli dersler çıkartılarak özellikle önümüzdeki dönemde seçmenin uyarılarını da dikkate alarak bir çalışma yapılacağına inanıyorum. Biz de elimizden gelen katkıyı bu anlamda vermek istiyoruz. 
Çünkü AK Parti bir dava partisi, bir misyon hareketidir. AK Parti milletin ta kendisidir. Dolayısıyla bizim milletle irtibatımızı kesmememiz ve koparmamamız lazım. Onun için istikametini milletin çizdiği bir partinin milletin uyarılarını dikkate almaması mümkün değil.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Y.Malatyaspor'un Düzce Kampı Sona Erdi
Y.Malatyaspor'un Düzce Kampı Sona Erdi
Malatya’da Funda Arar Rüzgarı
Malatya’da Funda Arar Rüzgarı