Öztürk: Amerika Stratejik Müttefik Değil, Yeni Tehdittir
Reklam

Öztürk: Amerika Stratejik Müttefik Değil, Yeni Tehdittir

Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Amerika stratejik müttefik değil, yeni tehdittir” dedi.

05 Mart 2016 - 14:05

Malatya Türk Ocağı tarafından Battalgazi Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen konferansa Malatya Vali Yardımcısı Şamil Horasanlı, CHP Battalgazi İlçe Başkanı Selahattin Sarıoğlu, BBP İl Başkanı Sema Altuntaş, Muhtarlar Odası Başkanı Mustafa Eren, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan, Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Necdet Narin, Türkeli Akademik Düşünce Topluluğu Başkanı Doç. Dr. Hasan Aydemir, Hukukçular Derneği Başkanı Necati Karabay, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ender Hıdıroğlu ve Telafer, Musul, Kerkük, BayırBucak'tan gelen temsilciler ile konuklar katıldı.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Ortadoğu olarak adlandırılan coğrafyanın dünyanın adeta kalbi niteliğinde olduğunu belirterek, bölgenin petrol haricinde başka nedenlerden dolayı da küresel güçlerin ilgi odağında olduğunu söyledi. Ortadoğu’nun dini, tarihi ve ekonomik nedenler dolaysıyla her zaman odakta olan bir coğrafya olduğunu ifade eden Öztürk, “Petrolün olmadığı dönemlerde bile bu bölgede güç savaşlarının olduğunu görebiliyoruz” şeklinde konuştu. 
Amerika'nın stratejik müttefik değil, yeni tehdit olduğunun altını çizen Öztürk, Türkiye’nin güney sınır tahkimatında bir hata olduğunu, Kilis-Azez hattını açık tutmak üzerine kurulu bir stratejinin sığ bir strateji olduğunu ifade etti. Öztürk, “Mevcut sınırlarımızı korumanın yolu sınır tahkimatının Paris'ten, Moskova'dan, Londra'dan yapılmasıdır” diye konuştu.

Sunum sonrası soru cevap kısmına geçildi. Dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Prof. Dr. Öztürk’e program sonunda Vali Yardımcısı Şamil Horasanlı tarafından kayısı hediye edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Sezon Tunik Modelleri
Yeni Sezon Tunik Modelleri
Yeni Sezon Spor Tunik Modelleri
Yeni Sezon Spor Tunik Modelleri