Malatya’nın Konuştukları…
Reklam
Reklam

Malatya'nın Konuştukları…

Ara ara sizlerle paylaştığımız 'Malatya'da neler oluyor?' başlıklı analiz haberlerimizin bir yenisini daha sizlerle paylaşarak, olaylara daha yakından ve de önünde perde olmadan bakmanıza bir nebze olsun katkıda bulunmak istiyoruz.

20 Kasım 2019 - 18:55 - Güncelleme: 20 Kasım 2019 - 18:58

FİLM FESTİVALİ Mİ, BİRİLERİNİ MEMNUN ETME ORGANİZASYONU MU?

9’uncusu düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali ilk düzenlenişinden itibaren şehre faydadan çok zarar getiren; içi boş, insandan kopuk, ‘maksat adı sanat etkinliği olsun’ kabilindeki gereksizliğini, sonuncusu ile farklı bir boyuta taşıdı adeta.

Bir festival düşünün, ne içeriğiyle ne de sergilenecek filmlerle ilgili halkın haberinin olmadığı… Bir festival düşünün oldu-bitti şeklinde ne kadar bütçe harcandığı bile açıklanmayan, sadece küçük bir salona doldurulan 3-5 kişi karşısında körler sağılar birbirini ağırlar misali, kimin niçin ödül aldığı dahi bilinmeyen bir törenle sonlandırılan ve sonucuna dair tek kelimelik bir açıklama yapılmayan garipliklerle dikkat çeken… Bir festival düşünün, organizasyonun en çok merak edilen ödül töreni bölümünde en önemli ödüller verilirken yayıncısı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan bir andan canlı yayını kesilen...

Evet, Ak Parti Milletvekili Sayın Öznur Çalık da ifade etti; Kültür ve Turizm Bakanlığı ısrarla Malatya’da bu festivalinin mevcudiyetini devam ettirmesini istiyor. Bakanlığın, kadim kültürü, sanata bakışı ve de yetiştirdiği sanatçılarıyla durumu ele alıp Malatya ile ilgili bu sonuca varmasını anlamak mümkün. Fakat az önce saydığımız gariplik, çarpıklık ve de eksiliklerle organize edilen Festivalin bu haliyle şehre nasıl bir faydasının olduğuna dair mantıklı bir yön bulmak da sanırız samanlıkta iğne aramaktan daha büyük zorlukları bulunan bir durum.

HAKAN KAHTALI’DAKİ DEĞİŞİM

Ak Parti Milletvekili Sayın Hakan Kahtalı ile ilgili gerek dergimizde, gerekse de haber sitemizde yaptığımız analiz haberlerimize bir çok olumlu ya da olumsuz mesaj aldık. Her ne kadar Sayın Kahtalı ve yakınındaki kişiler tarafından niyetimizin halis olmadığı sorgulansa da biz kamu menfaatine yönelik yayıncılık anlayışıyla hareket ettiğimizi o gün de vurguladık, bugün de kalın çizgiyle altını çiziyoruz.

Hem kötü mü oldu?

En azından Sayın Kahtalı seçilmiş bir vekil olarak şehrin ihmale gelmemesi gereken sorunlarına eğilen, görevinin gereklerini yerine getiren politikacı profiline uygun hareket etmeye başladı.

Gördüğümüz kadarıyla Kahtalı şu günlerde sahada en çok dolaşan, icraat ve yatırımların takibi -kamuoyunun bilgilendirilmesi noktasında en üretken milletvekili durumunda.

MUSTAFA ŞAHİN İL BAŞKANLIĞINI DÜŞÜNMÜYOR, NOKTA.

Yine geçenlerde ele aldığımız bir konu üzerine, konunun birinci muhatabı Ak Parti eski milletvekili Mustafa Şahin telefonla şahsıma ulaşarak mevzubahis olan ‘il başkanlığı için girişimlerde bulunuyor’ şeklinde ki iddialarla ilgili ilk ağızdan bilgi paylaşımı yaptı. Şahin, aktif siyasetten ayrıldığı günden itibaren hiçbir zaman böyle bir düşüncesinin olmadığını, iddialara yönelik bir bilgisinin bulunmadığını, partisinin her zaman hizmetkarı ve bir neferi olarak dışarıdan da olsa çalışacağını söyledi.

O zaman bize de parti içinde de yüksek sesle dillendirilen bu iddiaların doğru olmadığını söylemek düşer.

 

ÇEVREYOLUNU DAHA UZUN BİR SÜRE UNUTUN !

Malatya demek eşittir trafik; Malatya trafiği demek ise eşittir rezillik demek!

Günün en yoğun saatleri olan sabah ve akşam mesai saatleri çıkışında ana arterleri kullananın ruh sağlığına pek sağlıklı bakılmadığı trafik mağduru Malatya’da bu durumdan kurtuluşun tek reçetesi ve aklıselim çözümü hiç şüphesiz yeni çevreyolu. Peki Kuzeye yapılan ve 2020’nin sonunda işletilmeye başlanacağı söylenen yolun son durumu ne biliyor muzunuz?

Bizzat çalışmaların içerisinde bulunan yakın bir akrabamdan aldığım bilgiyi aktarıyorum…

Sadece 9 kilometrelik ilerleme kaydedilmiş durumda!

Yanlış okumadınız 54 kilometrelik yolun şuanda sadece 9 kilometrelik bölümü, altyapısı ve asfaltlaması yapılmaya hazır.  

Daha biz kalkmış hızlı trenden bahsediyoruz.

Hızlı çevreyolumuz yapıldı da hızlı trenimiz kaldı!

Bence çevreyoluyla ilgili ivedilikle ‘acil durum’ adı altında bir komisyonun toplanıp, bazı adımlar atması lazım. Aksi halde bu yol mevzusu şehrin siyasi ve icranın başındaki yöneticilerinin başına çok çorap örecek bizden söylemesi!

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ BASIN YAYIN BİRİMİ

Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili dile getirdiğimiz ve ‘umarız doğru değildir’ temennisiyle Rektör Sayın Aysun Bay Karabulut’u bazı hassas konularda uyarmaya yönelik haberimiz üzerine şahsımı arayan eski gazeteci, yeni basın yayın sorumlusu arkadaşın tavrının yakışıksız olduğunu,söylemek isterim.Gazetecilikten gelen birisi olarak bir gazeteciyle bu şekilde ‘mahkemelerde sürünürsün, sen bittin’ tarzında bir yaklaşım sergilemesini bir devlet üniversitesinin dışarıya açılan kapısı olan basın yayın müdürlüğünün ciddiyetine ve bu gazetecilik terbiyesiyle büyümüş arkadaşımıza yakıştıramadım açıkçası.

Kendisinin bu şerefli mesleği icra ederken bu tür durumlar karşısında ortaya koyduğunu umduğumuz duruşu, biz de ortaya koyuyoruz ve merhum 8. cumhurbaşkanımız, hemşerimiz Turgut Özal’ın adını taşıyan bu saygın üniversitemizin her adımının takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

     

 

 

   

 

   

     

     

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Y.Malatyaspor Başkan Adayından Müjde...
Y.Malatyaspor Başkan Adayından Müjde...
Malatya’da Y.Malatayaspor’un Ligde Kalma Sevinci
Malatya’da Y.Malatayaspor’un Ligde Kalma Sevinci