Malatya’da Yiğitvar Şirketler Grup’un Başarı Hikayesi
Reklam

Malatya'da Yiğitvar Şirketler Grup'un Başarı Hikayesi

Yiğitvar Şirketler Grubu Otomotiv sektöründeki liderliğini Ağustos ayı içerisinde açmayı planladığı devasa bir showroom ile taçlandıracak.

09 Temmuz 2017 - 10:15

Otomotiv sektörünün mevcut durumunu değerlendirmek ve sektördeki hedeflerini öğrenmek amacıyla görüştüğümüz Yiğitvar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alp Utku Yiğitvar ile oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

-Sayın Alp Utku Yiğitvar sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1973 Malatya doğumluyum. Bir erkek çocuk sahibiyim. 1996-2000 tarihleri arasında İktisat eğitimimi tamamlayarak, SMMM olarak meslek hayatına atıldım. 

Zaman içerisinde sırasıyla Mazda bayiliği, Sigorta Şirketi Acentelikleri (Allianz, Güneş, Mapfre ve Ak Sigorta), Petrol Ofisi bayiliği, Total bayiliği, Nissan bayiliği ve son olarak da Toyota bayiliğini alarak Yiğitvar Şirketler Grubunu oluşturduk.

-Otomotiv sektörü son yıllarda önemli bir büyüme gösteriyor.. Bu büyüme ölçülerinde Malatya özeline bakıldığında nasıl bir tablo var… Bizimle paylaşır mısınız?
Otomotiv sektörü; Türkiye’deki artış oranları doğrultusunda Malatya ilinde de artarak devam etmektedir. Malatya ili doğu Anadolu bölgesinin en önemli illerinden bir tanesidir. Çünkü taşıt sayısına bakıldığında İstanbul, Ankara İzmir başı çekerken Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde Malatya ilimiz araç sayısı ile birinci durumda diyebiliriz.

Bu kadar araç sayısı fazla bir ilde araç satışı yapmak zorlu bir süreç olsa da ihtiyaçlar bitmediği sürece otomotiv sektörü daima büyüyerek ilerleyecektir. Bunun göstergesini 2016 yılı Kasım ayında çok net görmüş olduk. TÜİK 2016 Kasım ayı verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına nazaran %33 arttığını görüyoruz. Yine TÜİK verilerine göre Malatya’da 2017 Ocak ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı toplam motorlu taşıt sayısı bir önceki aya göre 1.148 adet artarak 156.051’e ulaştığını görüyoruz.

-Otomobil alacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunacaksınız?

Hemen almalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü otomotiv sektöründe piyasa koşulları dalgalanmalar gösterebiliyor. Bu anlamda alıcıların model, sınıf ve fiyat konusunda karar verip bize uğramalarını tavsiye ediyoruz. Tabi otomobil almak artık günümüzde sadece evin beyinin ya da hanımının tek başına karar vereceği bir alışverişi olmaktan çıktı. Günümüzde otomobil alınırken erkek ya da kadın olsun, mutlaka belirli bir fikir süzgeci ile olgunlaşma aşamasının ardından karar veriliyor. En dikkat

edilmesi gereken noktada burasıdır. Evet mutlaka tek başınıza kafanızda hayalini kurduğunuz aracın adı, rengi gibi özellikleri vardır. Ancak farklı düşüncelere de her zaman açık olmak lazım.

-Otomotiv sektöründe var olan bir kuruluş olarak şuan ki piyasa koşullarından memnun musunuz?

Malumunuz ticari sektörlerde istikrar kadar teşvikler ve atılımlar da önemlidir. Ticaretin önünün açılması hareketliliğin artmasına ve ekonominin güçlenmesine vesile olmaktadır. Otomotiv sektörü, yapılan yeni atılımlar sayesinde başarılı performansını arttırarak devam ettirmektedir. Sektör önemli yatırımlar ve devlet teşvikiyle önemli bir noktaya geldi. Bugün ülkenin en büyük ekonomik girdisi otomotiv sektörüyle sağlanmaktadır. Bizim burada en temel gayemiz, bize sunulan imkanları maksimum düzeyde halkımıza ve sektöre yansıtmak.

-Yİğitvar olarak başarınızı neye borçlusunuz?

Öncelikle başarımızı Japon markalarının satışını yapıyor olmaya borçluyuz. İkinci olarak ise müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı hedefliyoruz. Bunun sonucunda şu an devam ettiğimiz markamız olan Nissan bayisi olarak bu alanda birçok ödüller aldık. 

Yılların deneyimi ile bir çok yeniliği otomotiv sektöründe müşterilerimize sunmaya devam etmekteyiz. Otomotiv sektörü geçmiş yıllarda al-sat tarzı bir meslekti. Zaman içerisinde gelişen teknolojiler ve müşteri memnuniyet kavramının gelişmesi ile sektör daha geniş bir yelpazede faaliyet göstermeye devam etmektedir.
-İleriye dönük projelerinizden de bahseder misiniz bize…

Şirket olarak müşteri memnuniyetini bir öncelik olarak görmekteyiz ve bunun sonucunda şu an devam ettiğimiz markamız olan Nissan bayisi olarak bu alanda önemli başarılara imza attık. Şimdi Yiğitvar Toyota olarak yaklaşık 1 yıl gibi bir boşluğu acilen doldurmak.

Bu anlamda kaliteli hizmet ve çözüm odaklı anlayışla müşteri memnuniyeti temel ilke edinme gayretindeyiz. Memnuniyetle beraber Malatya ilinde Pazar payını %30-35’lerden %40-45 oranlarına güçlü ekibimizle çıkartacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erol Bulut Transferi Sorun Etmiyor
Erol Bulut Transferi Sorun Etmiyor
 Devrilen Traktörün Altında Kalan Muhtar Öldü
Devrilen Traktörün Altında Kalan Muhtar Öldü