Reklam
Reklam

Malatya'da İzcilik Kayıtları Başladı

2010 yılında kurulan, Malatya’nın ilk ve tek İzcilik kulübü olan Malatya Öncü Gençlik Spor Ve İzcilik Kulübü yıllardır sürdürdüğü çalışmalarına bu yılda devam ediyor.

Malatya'da İzcilik Kayıtları Başladı
31 Ağustos 2021 - 14:49 - Güncelleme: 31 Ağustos 2021 - 16:06
Öncü Kulübü İzcilik Sorumlusu Talha Özdil, ''Çocuk ve gençlere yönelik izcilik eğitimi, değerler eğitimi, kamplar, geziler ve daha birçok etkinlikle sosyal açıdan bir alternatif olduklarını söyleyen Özdil, Biz çalışmalarımızı gönüllülük esasına göre herhangi bir çıkar gözetmeksizin yürüten bir grubuz.Gençlik spor bakanlığı bünyesinde ki Türkiye İzcilik Federasyonu çatısı altında sürdürüyoruz dedi.

''Kayıtlı yaklaşık 500 dolayında izcimiz ve liderimiz var''

Daha sonra  Derneğin amaçlarını ve faaliyetlerini dile getiren Talha Özdil, ''Akademi de bir kavram vardır. Multidisipliner çalışma. Bunun anlamı farklı alanların ortak bir çalışma yürütmesidir. İzcilik de bir nevi multidisipiliner bir çalışmadır. Farklı karakter ve zihin yapısındaki çocuklara ortak bir çalışma alanı sunuyoruz. Çocuklara bu eğitimi sunan liderlerimiz de zaten farklı meslek gruplarına ait. Öğretmen, doktor, mühendis, üniversite öğrencisi ve daha birçok meslek grubuna mensup liderlerimiz var. Bu açıdan da multidisiplinerliği görebiliyoruz''.

7 yaşından 18 yaşına kadar yoğun bir şekilde okulda öğretim ve eğitime tabi tutulan çocukların o aralıkta sosyallikten uzak kaldıklarını ve aslında geleceklerini belirleyecek olan zihin ve davranışları o yıllarda ki sosyallik durumlarının belirleyeceğini belirten Özdil,

‘’ Bizim amacımız okul ve derslerle yoğunlaşan çocuklara bir nebze olsun nefes aldırmak. Hem de onlara eğitimin sadece dört duvar arasında olmadığını göstermek. Bizim eğitim alanımız doğa.
Özellikle teknolojinin ve dolayısıyla yalnızlığın arttığı bir çağda çocuklara ekipçe grupça ve doğada yaşamayı aşılamaya çalışıyoruz. Bu misyon ışığında Türkiye İzcilik Federasyonunun düzenlediği Çanakkale, Sarıkamış, Azerbaycan, Balkanlar milli bilinç kamplarına katılıyoruz. Bunların yanında il içinde de yılın belli süreçlerinde kulüp olarak kamplar düzenliyoruz şeklinde konuştu.


''Bu misyon ışığında Türkiye İzcilik Federasyonunun düzenlediği Çanakkale, Sarıkamış, Azerbaycan, Balkanlar milli bilinç kamplarına katılıyoruz. Bunların yanında il içinde de yılın belli süreçlerinde kulüp olarak kamplar düzenliyoruz.Çocukların hem eğleneceği, hem öğreneceği, hem gezeceği içeriği özenle hazırlanmış faaliyetlerimizi, 30’a yakın tecrübeli ve donanımlı liderlerimizle yürütüyoruz. Malatya’daki bütün gençleri bu güzelliklerden mahrum kalmamaya davet ediyoruz'' ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Doruk Samsa
  2 ay önce
  "Multidisipliner" bir kulüp, mübarek olsun gençlerimize.
 • Aybars Danişmend
  2 ay önce
  Ve interdisiplinel bir çalışma.. Bu tür çalışma ve çalışanların çoğalması dileğiyle.
 • Aybars Danişmend
  2 ay önce
  Ve interdisiplinel bir çalışma... Bu tür çalışmaların ve çalışanların çoğalması dileğiyle.