Kuruyemiş Fiyatları Cep Yakıyor

Kuruyemiş Fiyatları Cep Yakıyor

Malatya’da kuruyemiş fiyatları cep yakmaya devam ediyor.

16 Aralık 2015 - 17:27

İki yıl üst üste yaşanan olumsuz hava koşullarının ardından tarım ürünlerinin zarar görmesiyle artan kuruyemiş fiyatlarında geçen yıla oranla çok fazla bir düşüş yaşanmazken, bu durum hem esnafı hem de tüketiciyi mağdur ediyor.
Malatya’da kuruyemiş işiyle uğraşan Nurettin Özdemir yüksek fiyatlardan dolayı kuruyemiş satışında ciddi bir azalma olduğunu söyleyerek, “İnsanlar artık kuruyemişten tadımlık alıyor. Kiloyla alma devri kapandı. Bir kilo badem 50 TL. Vatandaş da kıyaslama yapıyor ve bademe bu parayı vermek yerine kasaba gidip et alıyor” dedi.
Geçen yıldan itibaren kuruyemiş fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını hatırlatan Özdemir, “Geçen seneki dondan sonra fiyatlar arttı ve bir tülü gerilmedi. Bir ara Rusya’nın müdahalesi ile iç piyasada bazı ürünlerde fiyat gerilemesi yaşansa bile fiyatlar daha sonra tekrar eski halini aldı. Şu anda kuruyemiş fiyatlarında fazla bir düşüş yok” ifadelerini kullandı.
Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin dış pazarı daralttığını ancak iç piyasada fiyatların az da olsa düşmesine neden olduğunu belirten Özdemir, “Türkiye‘nin Rusya’ya kuruyemiş, kuru kayısı ve meyve satışları çok iyiydi. Rusya bizim birinci pazarımızdı. Savaş uçağının düşürülmesinden dolayı Rusya ürün almamaya başladı. Rusya ürün almayınca iç piyasada fiyatlar biraz geriledi. İhracatçılarımız gelecekten endişe duydukları için ellerindeki ürünleri ucuza vermeye çalışıyor ama bu da fazla yansımadı. Yani fiyatlar hala istediğimiz düzeyde değil. Mesela geçen sene kilosunu 25 liradan sattığımız kayısıyı bu sene 20 TL ye satıyoruz. Çok az bir düşme var. Fındık geçen sene 60 TL di, bu sene 45- 50 TL civarında satılıyor. Onun fiyatında da fazla bir düşüş yaşanmadı. Biz fiyatların düşmesini istiyoruz çünkü fiyatlar pahalı olunca bizde iş yapamıyoruz. İnsanlar artık kuruyemişten tadımlık alıyor. Kiloyla alma devri kapandı” diye konuştu.
Kuruyemişçi esnafı olarak yılbaşı hazırlıklarına da başladıklarını söyleyen Özdemir “Yılbaşının olmazsa olmazı kuruyemiştir. Biz de bunun için hazırlıklarımıza başladık ama insanlar eskiye göre artık yılbaşına özel bir hazırlık yapmıyor. Yani vatandaşlarımız yılbaşı kutlamalarını pek önem vermiyor artık. Biz işimiz gereği hazırlıklarımıza başladık” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Büyükşehir Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Y.Malatyaspor’da Konyaspor Maçı Hazırlıkları Başladı
Y.Malatyaspor’da Konyaspor Maçı Hazırlıkları Başladı