Kuru Kayısı İstişare Toplantısı Düzenledi

Kuru Kayısı İstişare Toplantısı Düzenledi

Malatya Ticaret Borsası( MTB) Başkanlığı tarafından Kuru Kayısı istişare toplantısı düzenledi.Malatya Ticaret Borsası( MTB) Başkanlığı tarafından Kuru Kayısı istişare toplantısı düzenledi.

13 Haziran 2019 - 18:29

Kuru Kayısı Komisyon Toplantısı Malatya Ticaret Borsası toplantı salonunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğu, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Yönetim Kurulu üyeleri, Tarım İl Müdürü Tahir Macit ve üreticiler katıldı.

 

“KAYISIDA FİYAT BELİRLEYECEK AKTÖR BİZ OLMALIYIZ”

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Kuru Kayısı Komisyon Toplantısında yaptığı konuşmada “Malatyamızın en önemli gelir kaynağı olan kayısı problemini sık bir şekilde konuşmamız gerekiyor. 2019 yılı mahsülü Malatyamıza, Ülkemize hayırlı olsun. Fiyatların belirlenmesinde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Herkesin mutlu olacağı bir noktada buluşabilirsek çok iyi olur. Kuru kayısının % 85 inin siz ürettiğinizi ifade ediyorsanız fiyatıda sizin belirlemeniz başkalarına bırakmamanız gerekiyor. Bizler sizler 7/24 hizmetinizdeyiz. Yaşadığınız sıkıntılarda mutlaka bize anında dönüş yapın ki çözümü bulalım.” dedi.

 

“MALATYA HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİLDİR”

“Malatya olarak hak ettiğimiz yerde olmadığımıza inanıyorum” diyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğu “80 li yıllarda Gaziantep ile ve diğer illerle kıyas yaptığımızda ticari hacmimiz aynı iken bugün gelinen noktada her şey ortada. Geldiğimiz 1 yıllık dönemde bölge ile yarışır bir Malatya hedefiyle alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Malatya kayısıdan hak ettiği payı bir türlü almıyor. Şöyle ki vergi siteminde ihracat İzmir üzerinden yapılmakta olduğundan vergilendirmeden Malatya pay alamıyor.

 

Bunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu vasıtasıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza bildirdik. Bundan sonra iller bazında üretilen ürünlerin vergilendirilmesini, üretilen şehirlerde yapılmasını sağlayacak yasa tasarısı üzerinde çalışmalarını yapıyor hükümetimiz. Vergi katkısı üretilen şehre ait olacaktır. Geçmişte yaşanan problemleri biliyoruz, geçmişte yapılan hataların geleceğimizi planlamamızda engel olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir şansı daha Malatyamız hak ediyor” dedi.

 

“GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

 

Başkan Sadıkoğlu, “Gümrük müşavirlerinin Malatya’ya gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Geldiğimiz süreçten bu yana mantıklı işler yapmaya çalışıyoruz. Bizim buraya gelmemizde, bizim burada ki üyelerimiz vesile olmuştur. Sizler işin içinde fikir yürütür, bizleri yönlendirirseniz bizler doğru işler yapabiliriz” dedi.

 

“KAYISIDA AB TESCİL LOGOLARI KULLANILMASI ZORUNLUDUR”

 

Hukuki haklarını kullanacaklarını belirten Başkan Sadıkoğlu, “Marka tescili ile ilgili olarak üyelerimizin, üreticilerimizin haklarını koruyabilmek için 81 vilayetteki

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Mehmet Çınar,Makam Araçlarına El koydu
Başkan Mehmet Çınar,Makam Araçlarına El koydu
Yeşilyurt Belediyespor Kupada Fark Yiyerek Veda Etti
Yeşilyurt Belediyespor Kupada Fark Yiyerek Veda Etti