Evren:Kayısı Festivali Malatya Esnafının Bayramıdır
Reklam
Reklam

Evren:Kayısı Festivali Malatya Esnafının Bayramıdır

ESKKK Başkanı Ali Evren Yaptığı Açıklamada Kayısısıyla ünlü Malatya, bu önemli geçim kaynakları arasındaki ürününün tanıtımını yapmak, turizme ekonomiye canlılık kazandırmak, ticaretinin gelişmesine ve aynı zamanda halkın eğlenceli vakitler geçirmesini sağlamak amacıyla Malatya Kayısı Festivalinin bu yıl yapılması ilimiz için çok doğru bir karar olmuştur.

16 Temmuz 2019 - 15:23

Esnaf Sanatkarlar  kredi kefalet  kooperatif Başkanı ve TESKOMB denetim  kurulu üyesi Ali Evren yaptığı açıklamada,Vatandaş tüm yapacaklarını kayısı dönemine bırakırlar düğünlerini, altınlarına mobilyalarını giyimlerini buna benzer birçok giderlerini kayısı döneminde gidermektedir. Buda ilimizin ekonomisin gelişmesinde en büyük etkendir. 

Kayısının önemli bir konuma gelmesi için kayısı ile yapacağımız tüm çalışmalarda, ambalaj kutularında AB coğrafi işaret tescil belgesi esnaf ve sanayicilerimiz için kullanılması zorunlu tutulmalıdır.

Kayısını insan sağlığına olan etkilerinin bilinmesi ve bu amaçla kullanılması ile üretim ve tüketimini artırmak mümkün olur.

Kayısı insanların büyümesi, üremesi gibi fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için son derece gerekli bir işlevdir 

Kayısı ile vücudun ihtiyaç duyduğu başlıca şu maddeleri almaktayız; Karbonhidratlar, Yağlar, Proteinler, Vitaminler ve Demir, fosfor, Potasyum, Kalsiyum, sodyum gibi elementlerin sağlanmasında etkili olan bir besin kaynağıdır. 

Kayısının vücut sistemlerine etkisi, 

1- Beynin daha düzgün çalışmasını sağlar. Beyin yorulmasını ve stresini azalttır.

2- Vücudumuzun en önemli depo laboratuvarı sayılan karaciğerin tahrip olan kısımlarının tamiri için Kayısı tavsiye edilmektedir 

3- Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasıbakımından önemli rol oynar

4 - Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olması bakımından önemli bir etkiye sahiptir.

5 - Kan yapımını arttırarak kansızlığa engel olur. 

6- Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserin meydana gelmesine engel olur ve meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesinde önemli rol oynar. 

7- Böbreklerde taş teşekkülünü azaltır

8- Üreme sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. 

9 - İnmün sistemini kuvvetlendirir Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. 

10 Kalbi kuvvetlendirir ve muntazam çalışmasını sağlar. Klinik ölümdeki Reanimasyon çalışmalarında kalbin cevap vermesinde önemli bir etkiye sahiptir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya’da 2 bin 700 Esnafa KOBİ Desteği Verildi
Malatya’da 2 bin 700 Esnafa KOBİ Desteği Verildi
MTÜ’den,Sevgi Varsa Engel Yoktur Etkinliği
MTÜ’den,Sevgi Varsa Engel Yoktur Etkinliği