Esenlik Genel Müdürü Üzmez’den Maldia Dergisine Özel Röportaj
Reklam

Esenlik Genel Müdürü Üzmez'den Maldia Dergisine Özel Röportaj

“Bize teslim edilen bu emanetin sorumluğunun bilincindeyiz” Esenlik’in yeni Genel Müdürü Selahaddin Sami Üzmez ile Maldia Dergisine konuştu işte özel röportaj.

30 Ekim 2018 - 20:16 - Güncelleme: 30 Ekim 2018 - 20:53

Değerli Maldia dergisi okuyucuları, dergimizin bu sayısında 

Malatya’mızın parlayan yıldızı Esenlik Şirketi’nin çiçeği burnunda Genel Müdürü 

Sayın Selahaddin Sami Üzmez’e misafir olduk. Gerek aldığı eğitimler gerekse iş yaşamındaki birikimleriyle birkaç ay önce Esenlik’in dümenine geçen Sayın Üzmez’i hem yakından tanıma imkânı bulduk hem de sayın müdürün vizyoner yapısı sayesinde bu şehrin en önemli değerlerinden biri olan Esenlik için ümitlerimizi daha da yeşertme imkânı bulduk. 

 

 

Sayın Selahaddin Sami Üzmez, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

1972 yılında Malatya’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimiMalatya’da tamamladım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Bankacılık-Sigortacılık Enstitüsü, Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümü’nde yüksek lisans yaptım.

 

İş hayatıma İstanbul’da yükseköğrenim gördüğüm yıllarda başladım. Mezuniyetim sonrası sırasıyla Malatya Belediyesi Fuarcılık A.Ş. genel müdür yardımcılığı, Yimpaş A.Ş. malî-idarî işler müdürlüğü, Güneydoğu (GAP) Tekstil Fabrikası’nda fabrika müdürü olarak görev yaptım. 

 

2015 yılının Mart ayında başladığım Yeşilyurt İnşaat Taahhüt ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. genel müdürlük görevini 2018 yılı Mayıs ayına kadar yürüttüm.

 

Haziran 2018’den itibaren ise şehrimizin en önemli değerlerinden biri olan Esenlik İmar İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.ndegenel müdür olarak göreve başladım.

 

Evliyim ve üç çocuk babasıyım.

 

Yani şu an aslında çok daha büyük bir ailenin başında ve hayatınızdaki kariyer basamaklarının en önemlilerinden birindesiniz. Öyle değil mi?

 

Elbette. Esenlik gibi büyük, itibarlı ve şehrimiz, bölgemiz için son derece önemli olan bir şirketin başında olmak, bu büyük aileyi yönetmek gibi bir sorumluluk üstlenmek ziyadesiyle gurur verici. Ancak bu büyük ailenin her bir ferdine, şehrimize ve her bir vatandaşımıza layık olmaya çalışmak, bir değer olan Esenlik’i yıldızlar arasında en parlağı yapmak gibi de ciddi bir sorumluluğumuz var. Yükümüz ağır, sorumluluğumuz büyük olsa da kolektif bir akılla bu dümeni açık denizlere kıracağımıza dair de bir inanış, bir umut var.   

 

Sayın müdürüm, Esenlik Şirketi bugün hangi noktada? 

 

Bilindiği üzere Esenlik İmar İnşaat ve Tic. Ltd. Şti., 1990 yılında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan bir belediye iktisadi teşebbüsüdür. Bugün itibari ile 1000’e yakın çalışanı, 320 milyonun üstünde cirosu ve sağladığı istihdam ile binlerce insanın ekmek kapısı hâline gelen Esenlik, bu topraklardan kazandıklarını, yine bu şehrin kalkınması ve refahı için katma değer sağlayarak yatırıma dönüştürmüştür.


Şirketimiz, başta marketçilik olmak üzere birçok alandakifaaliyetlerini Türk Ticaret Kanunu'na tabi olarak sürdürmektedir.

 

Marketçilik hizmetlerini 44 şubeyle sürdüren şirketimiz, bu alanda 200'ün üzerinde yerel tedarikçi firma ile iş birliği yapıyor ve ticari ilişkilerini sürdürüyor.

 

Esenlik, yatırımları ve ticarî faaliyetleriyle Malatya’da ve bölgede büyük bir marka hâline dönüşmüştür. Kendisine misyon olarak piyasada fiyat istikrarını sağlamayı belirlemiştir ve müşteri memnuniyeti odaklı faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Şirketimizin perakende gıda sektörü dışında faaliyet gösterdiğiönemli iş kollarından biri de inşaattır. Esenlik, alanında uzman kadrosu ile hayata geçirdiği konut projelerinde uygun ödeme koşullarıyla yüzlerce aileyi ev sahibi yapmıştır.

 

Kurduğu et entegre tesisi ile öncelikli olarak marketlerimizin et ve süt ürünleri ihtiyacını karşılayan şirketimiz, hızla yeni bayilikler oluşturarak “Nergis” markasıyla ürünlerini tüm Türkiye’de satma yolunda önemli mesafe kat etmiştir.

 

Faaliyet gösterdiğimiz önemli alanlardan biri de kimya sektörüdür. 2013 yılında kurduğumuz kimya fabrikamızda“Epak” ve “Proxy” markalarıyla ürettiğimiz sıvı ve toz deterjan ürünlerimiz kısa sürede tüketicilerimizin beğenisini kazanmıştır. Ürettiğimiz ürünler Devlet Malzeme Ofisi kataloğunda yer alarak birçok kamu şirketi tarafından doğrudan temin edilebilmektedir.

Ticarî faaliyetlerinin yanı sıra Malatya’daki birçok sosyal ve kültürel projeye de destek veren şirketimiz, başta MalatyasporKulübü olmak üzere birçok amatör spor dalında yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla spora ve gençlerimize destek vermektedir.

 

Peki, siz, göreve geldiğiniz günden bugüne, neler yaptınız ya da neler yapmayı planladınız?

 

Göreve başladıktan sonra öncelikli olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda durum tespiti yaptık. Daha sonra yeni bir organizasyon oluşumuna gittik.

 

Marketlerimizi beş ayrı kıstasa göre değerlendirdik. Verimli olmayan 2 marketi kapattık; diğerleri ile ilgili stok, etkin personel yönetimi çalışmalarını başlattık. Talepler doğrultusunda yeni şubeler açmak için fizibilite çalışmaları yapmaya başladık.

 

Bizim için önemli olan, şehrimize, vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunup vatandaşlarımızın güvenini, ilgisini artırmak veşirketimizi bu şehrin kalkınma lokomotifi hâline getirebilmektir. Bunun için hızlı bir şekilde anket çalışmaları yaparak müşterilerimizin beklenti ve önerilerini tespit ettik ve bu doğrultuda yeni düzenlemeler yapmaya başladık. 

 

Bu büyük ailenin değerli birer ferdi olan çalışanlarımızın performansını artırabilmek için eğitim çalışmalarını başlattık ve prim sistemi uygulamasına geçtik.

 

Satış ve pazarlama birimimizi, yeni oluşturacağımız satış kanallarına dönüştürmenin planlamasını yaptık. 

 

Oluşturduğumuz etkin sistemde maliyetlerimizi minimuma indirebilecek çalışmalarımız var ve bu yönde ilerlemeler kaydediyoruz.

 

Malatya’ya katma değer sağlayacak, ihtiyaç duyulan sektörlerde ve iş kollarında neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Fizibilite çalışmaları sonrasında verimli olacağına inandığımız alanlarda yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum karşısında Esenlik’in rolünü, misyonunu ne olarak görüyorsunuz?

 

Maalesef son birkaç aydır ülke olarak küresel birtakım baskı ve tehditlerle, birtakım manipülasyonlarla mücadele ediyoruz. Bizim, bu şehre karşı elbette büyük bir sorumluluğumuz ve piyasa fiyatlarını dengede tutmak gibi bir misyonumuz var. Bunun için şirket olarak marketlerimizde ve üretimini yaptığımız ürünlerde piyasanın zorladığı fiyat artışlarını minimum seviyede tutma gayretindeyiz. 

 

Biz, vatandaşımıza da kazandırarak büyüme planları yapan bir şirketiz. Zira şehrimizin, insanlarımızın menfaatlerini maksimum düzeyde korumak, gözetmek gibi amaçlarla kurulmuş bir şirketiz. İnanıyorum ki imkânlar ölçüsünde bu gayretimiz devam edecek ve Esenlik, büyümesini gün geçtikçe artıracaktır. 

 

Yaşadığımız bu süreçte ülkemize ve şehrimize güvenimiz tamdır. Ben, yaşanan ekonomik sıkıntıların geçici olduğudüşüncesindeyim. İnşallah kısa süre içinde ülke ekonomimiz yeniden hızla büyüyecek ve belirlenen hedeflere daha güçlü adımlarla ilerleyecektir. Bu süreç, tıpkı insan fizyolojisinde olduğu gibi, hızlı büyüme sürecindeki bireyin yaşadığı kas ve kemik ağrıları gibidir. Bu sancılardan, ağrılardan sonra hızlı bir büyümenin, ilerlemenin gerçekleşeceğine olan inancımız tamdır. 

 

Biz de şirket olarak şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına omuz verebilmek için gece gündüz çalışacağız. Ülkemizi ve şehrimizi daha güzel günlere taşıyabilmek adına azmimizle, kolektif akılla atacağımız doğru ve emin adımlarla bu büyümeye katkı sunacağız. Büyükşehir ile büyüyen büyük bir güç olma yolundaki gayretimizi sürdüreceğiz. Bu gücü iyi yönetip şehrimize aynı ölçüde büyük hizmetler sunacağız.

 

Bu azim ve kararlılık, ilerleyen süreçte Esenlik adına güzel şeylerin olacağının müjdesi gibi geldi bize. Ne dersiniz?

 

Benim hayat düsturumda makam ve mevki kavramları yoktur;emanet vardır, sorumluluk vardır. Esenlik şirketi, bizden önceki yöneticilerin, fedakâr çalışanların katkılarıyla bugünlere kadar sürekli büyüyerek gelmeyi başarmıştır. Şimdi bu büyük geminin dümeninde olmak bize nasip olmuştur ve açık denizlerde kat edeceğimiz daha çok mesafeler vardır. 

 

Bu bakımdan, Malatya adına, bize teslim edilen bu emanetin sorumluğunun bilincinde olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz inşallah. Bu şehrin değeri olan Esenlik’i, yeni limanlara kavuşturmak, yeni ufuklara ulaştırmak için Rabbimizin verdiği güçle, şehrimizden alacağımız destekle hep birlikte yürüyecek, hep birlikte büyüyeceğiz.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • KEÇİ ÇİFTLİĞİ
    1 yıl önce
    Niyet halis olursa akibet inşaallah hayırlı olur.Güzel icraatlar ve tatlı faaliyetler ile adı gibi esenlikler dolu bir çalışma döneminiz olsun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gevrek,Oyun Bozuldu,İşimize Bakacağız
Gevrek,Oyun Bozuldu,İşimize Bakacağız
Yeni Malatyaspor Yeni Sezon Hazırlıklarına Başlıyor
Yeni Malatyaspor Yeni Sezon Hazırlıklarına Başlıyor