En Doğru Patent Sorgulama İşlemi
Reklam
Reklam

En Doğru Patent Sorgulama İşlemi

Patent, marka ve benzeri sistemleri özel olarak koruma altına almaktadır. Bunun için patent işlemi yaptırmak isteyen kişiler için patent sorgulama sistemi mutlaka kullanılmalıdır.

26 Haziran 2017 - 15:14

Patent, marka ve benzeri sistemleri özel olarak koruma altına almaktadır. Bunun için patent işlemi yaptırmak isteyen kişiler için patent sorgulama sistemi mutlaka kullanılmalıdır. Patent sorgulama sistemi içerisinde pek çok farklı konunun tespiti yapılabilmektedir. En başta tanınmış markalar, koruma markaları ve coğrafi işaretler olarak adlandırılan marka tipleri içerisinden patent sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra WIPO koruması adı verilen Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü kapsamına koruma işlemleri de mevcuttur.  Patent sorgulama işleminde ilgili marka adı ya da firma adı ile de sorgulama yapılabilmektedir. Bu sorgulamalar sonrasında patentini almak istediğiniz marka ya da fikrin daha önce koruma altına alınıp alınmadığı ile ilgili durum tespiti yapabilirsiniz.


Patent Nedir?


Bilimsel ya da teknik buluşlar için özel bir koruma sistemi geliştirilmiştir. Patent adı verilen koruma sisteminde yapılan bilimsel ve teknik buluşlar ya da bunların uygulama hakkının gösterildiği özel bir belge ile koruma sağlanmaktadır. Patent belgeleri hem ulusal hem de uluslar arası düzeyde geçerliliğe sahiptir. Bu sayede özellikle yeni buluşlara imza atan araştırmacı ve gelişimciler desteklenmekte ve bunların hakları savunulmaktadır. Patent ile garanti altına alınmış olan buluş ve haklar ile yeni buluşların önü açılmaya çalışılmaktadır. Bu sistem ile yedi ila on yıl arasında bu haklara koruma verilebilmektedir.


Marka Tescil Nasıl Yapılır?


Patent sistemine benzer bir koruma sistemi de marka tescil ile getirilmiştir. Marka, bir işletmenin sahip olduğu mal ve hizmetin diğer mal ve hizmetlerden ayrılması için kullanılmakta olan her türlü işarettir. Marka tescil işlemi de markaya sahip olan işletmenin bunu kendisi üzerine belirli bir süre onaylatması işlemidir. Marka olarak sadece belirli isim ve benzeri şeylerin olması gerekmez. Sloganlar, işaretler hatta sayılar bile marka kapsamına girmektedir. Ancak burada önemli olan marka kapsamına girebilmesi ve marka tescili yapılabilmesi için o işletme için ayırt edici özellikte olmasıdır. Ticari faaliyet kapsamında bulunan herkes marka tescil başvurusu yapabilmektedir. Tüzel ya da gerçek kişiler gerekli belgeleri tamamlayarak başvuru işlemini yapabilirler. Daha detaylı bilgi almak için lütfen http://www.eforpatent.com/ sitemizi ziyaret ediniz .


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya’da Kaçakcılık Operasyonu
Malatya’da Kaçakcılık Operasyonu
Çalık’tan Bakan Pakdemirli’ye Teşekkür Ziyareti
Çalık’tan Bakan Pakdemirli’ye Teşekkür Ziyareti